KOULUTUS

2018 Erilliset opettajan taiteellis-pedagogiset opinnot, Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu

2012 Tanssitaiteen maisteri, Teatterikorkeakoulu: koreografin koulutusohjelma

1999 Koreografifoorumi, Ateneum / British Council / Rosemary Butcher

1998 Tanssija, Danshögskolan, Tukholma 

1997 Tanssija, Turun konservatorio / tutkinto suoritettu osittain Suomen Kansallioopperan balettioppilaitoksessa

1994 Ylioppilas, Tammerkosken lukio 


TYÖKOKEMUS

Taiteellinen työ

Omat teokset

2016 Kenttä/Minä olen museo ensi-ilta 10.8.2016, Cabaret der Künstler - Zunfthaus Voltaire, Zurich / muut esityspaikat: Kutomo, Turku 2017

Tuotanto: Ehkä-tuotanto ja työryhmä

2016 Punch, Judy, Aku ja mä ensi-ilta 1.7.2016, Tampere

tuotanto: Sisä-Suomen tanssin aluekeskus ja työryhmä

2015 Hypoteesi/Minä olen museo ensi-ilta 8.11.2015 Kutomo, Turku

tuotanto: Ehkä-tuotanto ja työryhmä

2014 Maanantaikerho ensi-ilta 15.11.2014 Liikelaituri, Tampere

tuotanto: Sisä-Suomen tanssin aluekeskus ja työryhmä

2012 Sopimaton ensi-ilta 21.11.2012 PUNT, Parainen / muut esityspaikat: Teatteri Siperia, Tampere / Manilla teatteri, Turku/Salon Teatteri

tuotanto: Läntinen ja Sisä-Suomen tanssin aluekeskus sekä työryhmä

2011 Projekti D ensi-ilta 6.8. TR1, Tampere / 2012 osa WDC Helsinki 2012 ohjelmaa useita esityspaikkoja / 2012 DOT Tampere / 2013 Pikilinna, Tampere

tuotanto: Arela, Modus, WDC Helsinki ja Nordea

2011 Kuka jää yksin? ensi-ilta 5.2.2011 Salon Teatteri

tuotanto: Tadaa ry, työryhmä, Salon kaupunki, Turku 2011 kulttuuripääkaupunki

2010 Ei puolikasta ensi-ilta 18.9.2010 Salon Teatteri / Vanha Viinatehdas, Manilla / Hällä-näyttämö, Tampere

tuotanto: Läntinen tanssin aluekeskus, Tadaa, työryhmä ja Sisä-Suomen tanssin aluekeskus

2010 Venhoilua ensi-ilta 7.5.2010 Sininen Talo, Salo / Sauna-baari, Helsinki

tuotanto: Tadaa ry

2009 Kalsarikirahvi ensi-ilta 24.10.2009 Pikku Teatteri, Salo / Timantti Teatteri, Turun Seikkailupuisto

tuotanto: Tadaa ry ja työryhmä

2009 Lulla ensi-ilta 24.4.2009 TEHDAS Teatteri, Turku / Täydenkuun tanssit -festivaali, Pyhäjärvi / Tanssin Aika - festivaali, Jyväskylä

Tilausteos / TRIANGEL kolmen koreografin yhteisilta

tuotanto: Läntinen tanssin aluekeskus ja työryhmä

2009 Wonderland ensi-ilta 17.1.2009 TEHDAS Teatteri, Turku / Salon Teatteri

tuotanto: työryhmä ja Läntinen tanssin aluekeskus

2008 Viidakkotyttö ensi-ilta 5.4.2008 Salon Teatteri

tuotanto: Salon Teatteri

2007 Onyma ensi-ilta 15.4.2007 Porin teatteri

tuotanto: Pori Dance Company

2006 Sais nukkuu ensi-ilta 12.5.2006 Salon Teatteri / Linnateatteri, Turku / Rauman kaupungin teatteri

tuotanto: Ursula O. ry, Salon teatteri ja Läntinen tanssin aluekeskus

2005 4 salaisuutta ensi-ilta 17.11.2005 Sininen Talo, Salo

tuotanto: Ursula O. ry ja Läntinen tanssin aluekeskus

2005 Esteri ensi-ilta 3.2.2005 Tanssiteatteri ERI, Turku

tuotanto: Ursula O. ry ja Tanssiteatteri ERI

2001 Tuuli jonkin verran ensi-ilta 24.4.2001 Tanssi-Frenckell, Tampere

tuotanto: Tanssiteatteri MD

1999 Soolo Ursula O:lle ensi-ilta 24.11.1999 Ateneum, Helsinki / Täydenkuun tanssit - festivaali, Pyhäjärvi / Tanssivirtaa - festivaali, Tampere

tuotanto: Ursula O. ry ja Ateneum

1999 ANSA ensi-ilta 13.5.1999 Tanssi-Frenckell, Tampere / Tanssivirtaa - festivaali, Tampere

tuotanto: Työryhmä


Teoksen tanssin ammattiopiskelijoille

2019 XeR ensi-ilta 11.4.2019 Pyynikkisali, Tampere

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia

2018 Carmina Burana ensi-ilta 17.4.2018 Teatteri Monttu

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia ja Näty

2017 Tableaux Vivants ensi-ilta 30.4.2017 Pyynikkisali, Tampere

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia

2014 Signaali ensi-ilta 4.12.2014 Pyynikkisali, Tampere

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia

2013 Mitä on? ensi-ilta 3.12.2013 Pyynikkisali, Tampere

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia

2012 All the Best ensi-ilta 26.5.2012 Hällä-näyttämö, Tampere

tuotanto: Tampereen Musiikkiakatemia

2009 Montezuma ensi-ilta 19.4.2009 Sigyn-sali, Turku

tuotanto: Turun konservatorio

Lisäksi koreografina lukuisissa näytelmissä mm. Salon Teatterissa ja Linnateatterissa vuosina 2004-2010


KIINNITETTYNÄ TANSSIJA-KOREOGRAFINA

1999 joulukuu -2002 Tanssiteatteri M/D:ssä vakituisena tanssija-koreografina. Tätä ennen kiinnitettynä teoskohtaisena tanssijana teoksissa Coppelia (1992), Valitettava tapaus (1993), Patarouva (1994) ja Naisen tuoksu (1997).


Taiteellis-pedagoginen työ

2012- Tampereen konservatorio; tanssin ammatillinenkoulutus ja tanssiopisto: nykytanssi, taiteellinen työskentely, produktio työskentely, kestävä kehitys, taide ja luovailmaisu, tanssihistoria, tanssianalyysi, opiskeluhuolto

2019 Teatterityön tutkinto-ohjelma (Näty): nykytanssin tuntiopettaja

2012-2014 Balettikoulu Teija Suova: nykytanssin tuntiopettaja

2011-2014 Sorin Sirkus: nykytanssin ja jazz-tanssin tuntiopettaja

2009-2011 Läntinen tanssin aluekeskus ja Salon kaupunki: kolme tanssityöpajakokonaisuutta

2008-2009 Salon kansalaisopisto: lastentanssin, poikientanssin, nykytanssin, baletin ja tuntiopettaja 

2000-2002 Sorin Sirkus: baletin tuntiopettaja

2000-2001 Hannele Suomalaisen balettikoulu: baletin tuntiopettaja

1999-2002 Tanssiteatteri MD: ammattilaisten aamutunnit: baletti ja nykytanssi

1999-2000 Hip Hop House: baletin, jazz-tanssin sekä nykytanssin tuntiopettaja


TAITEILIJA-APURAHAT

2016 valtion taiteilija-apuraha 1-vuotinen

2013-2015 Valtion taiteilija-apuraha 3-vuotinen

2012 Valtion taitelija-apuraha 1-vuotinen

2011 Varsinais-Suomen taidetoimikunta työskentelyapuraha 1/2-vuotinen

2009 Valtion taiteilija-apuraha ½-vuotinen


MUUT APURAHAT, TUOTANTOTUET JA RESIDENSSIT

2019 Kutomo esitystila: residenssi

2016 Sisä-Suomen tanssin aluekeskus: tuotantotuki

2016 Suomen Kulttuurirahasto: tanssiteoksen valmistamiseen 

2016 Taiteen edistämiskeskus: tanssiteoksen valmistamiseen 

2016 Zodiak - uuden tanssin keskus: Z-free residenssi

2016 Kutomo - esitystila: residenssi

2015 Koneen Säätiö: Saaren kartanon residenssi

2015 Tampereen kaupungin taiteilijastipendi

2015 Jenny ja Antti Wihurin rahasto: tanssiteoksen valmistamiseen 

2014 Valtion tanssi- ja sirkustaidetoimikunta: tanssiteoksen valmistamiseen 

2014 Sisä-Suomen tanssin aluekeskus: osatuotantotuki

2013 Koneen Säätiö: kehollisen näyttämöesseen valmistamiseen 

2012 Läntinen tanssin aluekeskus: osatuotantotuki

2012 Valtion tanssitaidetoimikunta: tanssiteoksen valmistamiseen 

2012 Sisä-Suomen tanssin aluekeskus: tuotantotuki

2011 Taiteen keskustoimikunta: lapsille suunnatun tanssiteoksen valmistamiseen 

2010 Salon kaupunki: taiteelliseen työskentelyyn 

2010 Valtion tanssitaidetoimikunta: tanssiteoksen valmistamiseen 

2010 Läntisen tanssin aluekeskuksen osatuotantotuki

2009 Koneen säätiö: Saaren kartanon residenssi

2009 Valtion lastenkulttuuritoimikunta: tanssiteoksen valmistuskuluihin

2009 Suomen Kulttuurirahasto: tanssiteoksen valmistuskuluihin 

2009 Salon kaupunki: taiteelliseen työskentelyyn 

2008 Läntisen tanssin aluekeskuksen osatuotantotuki

2008 Valtion tanssitaidetoimikunta: tanssiteoksen valmistamiseen

2006 Läntisen tanssin aluekeskuksen tuotantotuki

2005 Läntisen tanssin aluekeskuksen tuotantotuki

2005 Alfred Kordelinin säätiö: tanssiteoksen valmistuskuluihin 

1999 Tampereen kaupunki: tanssiteoksen valmistamiseen


LUOTTAMUSTOIMET

2014-2015/2017-2020 Pirkanmaan Tanssin Keskus ry:n (Sisä-Suomen tanssin aluekeskus) hallituksen jäsen

2014-2017 Esitys- ja harjoitustila Liikelaiturin taiteellisen suunnittelutyöryhmän jäsen

2012-13 Pirkanmaan Tanssin Keskus ry:n (Sisä-Suomen tanssin aluekeskus) hallituksen pj

2010-11 Läntisen tanssin aluekeskuksen hallituksen jäsen

2005 Läntisen tanssin aluekeskuksen hallituksen jäsen